Menu
Button Text Submit original article and get paid. Find out More

Osoby starsze – jakie problemy je dotykają?

Jednym z trudniejszych okresów w życiu każdego człowieka jest starość. Niesie ona za sobą wiele trudności, które często w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie. Z czego takie trudności wynikają? I jaka pomoc potrzebna jest takim osobom?

Problemy ze zdrowiem

W tym wieku największym problemem jest pogarszający się stan zdrowia. Często pojawiają się bardzo poważne schorzenia, charakterystyczne dla tego okresu życia. Zazwyczaj osoby starsze muszą przebywać pod stałą opieką lekarską oraz przyjmować wiele lekarstw. Pogarsza się wzrok i słuch. Dlatego tak często osoby w podeszłym wieku korzystają z okularów i aparatów słuchowych. Pojawiają się również problemy z pamięcią. Trudności dotyczą też poruszania się. Część osób korzysta z lasek, kul, a czasem nawet z wózków inwalidzkich. A co powiedzieć o wyglądzie? W nim również zachodzą znaczące zmiany. Najbardziej widać je na skórze, która pokrywa się często zmarszczkami. Pojawiają się braki w uzębieniu, dlatego osoby starsze często korzystają z protez. Kobiety z kolei wybierają peruki, by ukryć, że tracą włosy. Jak te zmiany wpływają, na życie osób starszych?

peruki

Niezbędna pomoc

Często potrzebna jest im pomoc w codziennym życiu. Nie są w stanie robić tyle, co kiedyś. Zazwyczaj otrzymują ją ze strony najbliższej rodziny. Jej członkowie dbają o robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, sprzątanie czy wykonywanie jakiś napraw w domu. Poza tym dotrzymują towarzystwa takiej osobie i zapewniają jej wsparcie emocjonalne. To z pewnością pomaga lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które się pojawiają. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *