Menu
Button Text Submit original article and get paid. Find out More

J.R.R. Tolkien ? autor dla każdego?

Kto nie zna sympatycznych Hobbitów, Krasnoludów czy mrocznego Saurona? Peter Jackson skutecznie wypromował dzięki swej super produkcji sagę ?Władca Pierścieni?. Dzięki filmom książka wydana w połowie lat 60 przeżyła swój renesans. Jednak przygoda Froda i jego przyjaciół to nie jedyne książki z świata Śródziemia jakie wyszły spod palca Tolkiena. Wcześniej był ?Hobbit, czyli tam i z powrotem?, po śmierci Pojawiło się również wiele innych książek, stworzonych na podstawie notatek. Praca jaką włożył J.R.R. Tolkien w stworzenie sagi o Śródziemiu często porównywana jest do tego, jakby Homer wymyślił całą mitologię.

Większość publikacji w świecie Tolkiena jest dla, każdego czytelnika po 13 roku życia. Mimo przemocy i niektórych przerażających postaci, książki są tak napisane, że zdecydowanie nie powinny działać negatywnie na młodzież, a przy tym zainteresuje starszych.
Jest jednak książka, przez którą przebrnie tylko wielki fan Śródziemia, ta pozycja to ?Silmarillion?. Jest to książka, którą Tolkien pisał większość swojego życia, a ukończył ją dopiero jego syn Christopher Tolkien. Opowiada ona o całej historii Śródziemia i nie tylko, bo są tam zawarte teksty o stworzeniu świata, stwórcy i wielu innych wątkach. Historie te są opisane wyjątkowo podniosły tonem, przez co niektórym szybko się nudzi, mnogość trudnych elfickich imion także odstrasza. Jeśli jednak ktoś chciałby poznać cała otoczkę trylogii pierścienia i Hobbita, powinien zajrzeć do tej pozycji i dokładnie ja przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *