Menu
Button Text Submit original article and get paid. Find out More

Ekościema ? sposób na okłamywanie obywateli

Termin ten jest jeszcze mało znany w naszym kraju i wiąże się to z dość niską świadomością ekologiczną mieszkańców Polski. Pierwszy raz takiego określenia użyto w USA gdzie dziennikarz The Times oskarżył o oszczędzanie na swoich gościach pod pretekstem ekologii przez nowojorskich hotelarzy. Namawiali oni swych gości aby Ci rzadziej zmieniali ręczniki i w ten sposób oszczędzali na pralni.

Co to jest greenwash?

Ekościemą(ang. greenwash) określa się usługi czy produkty reklamowane jako ?eko?, a niemające nic wspólnego z ekologią. Może to być na przykład ekodługopis, który według producenta zużywa mniej tuszu. Albo zwykłe krzesło, którego cenę wywindowano ale żaden z jego elementów nie jest biodegradowalny. Często niestety bywa tak, że produkt nie jest nawet obojętny a szkodliwy dla środowiska. Najczęściej stosowanym przez eko-oszustów chwytem jest nazywanie czegoś ?eko? ponieważ jedna właściwość produktu jest faktycznie ekologiczna ale cała reszta wręcz odwrotnie. Działań takich nie można inaczej nazwać jak po prostu zwykłym oszustwem i nabijaniem konsumentów w butelkę.

Za zachodnią granicą

Żerowanie na modzie związanej z ekologią w krajach zachodnich, a w szczególności za oceanem już nie popłaca, ponieważ w związku z aferami na ten temat wiele osób stała się bardzo wyczulona na tym gruncie.

W Polsce

Nasz kraj nie ma żadnych regulacji prawnych w związku z którymi producenci nie mogą określać swoich produktów jako ekologiczne. Dlatego bądźmy świadomymi konsumentami i świadomie kupujmy produkty, nie pozwalajmy aby nas oszukiwano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *