Menu
Button Text Submit original article and get paid. Find out More

Czas goni nas…

Od wieków ludzie próbowali odmierzać czas różnymi sposobami. Na początku, kiedy nie istniał kalendarz ani zegary, lata mierzono dzięki zmieniającym się porom roku, a pory dnia miejscem słońca na niebie. Później zaczęto wprowadzać prymitywne kalendarze na podstawie faz księżyca i zegary słoneczne. Często stosowanym narzędziem do odmierzania czasu była klepsydra, jest ona prekursorem stopera.
Z czasem zaczęliśmy odmierzać miesiące, tygodnie itd. W XIV wieku powstały zegary mechaniczne, które umożliwiały podział dnia, nie na pory, a na godziny i minuty. Dzięki miniaturyzacji powstały najpierw zegary domowe, a następnie te przenośne. Posiadanie obecnie mechanicznego, luksusowego zegarka jest bardzo modne i pokazuje wysoki status społeczny, ponieważ ich ceny mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.Pogoń za coraz dokładniejszym odmierzaniem czasu, takim który zupełnie nie jest potrzebny zwykłym ludziom, doprowadziła do skonstruowania zegarów atomowych. Ich skomplikowane i drogie mechanizmy nie są montowane w zwykłych domowych czy osobistych zegarkach, ponieważ są za drogie i trudne w miniaturyzacji.

Zegar słoneczny i klepsydra nie odeszły do historii. Często mają zastosowanie w aranżacjach wnętrz i ogrodów. Ich wygląd przykuwa wzrok, dodaje luksusu, przez co będą idealnie pasowały np. do stylizowanego biurka czy regału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *